Problem selekcji społecznych w szkolnictwie wyższym w warunkach kształcenia na odległość (W odniesieniu do teorii ruchliwości społecznej Pitrima Sorokina)

Autor

  • Iryna Pidkurkova Yaroslav Mudryi National Law University

DOI:

https://doi.org/10.24917/ycee.2020.11.22-29

Słowa kluczowe:

selekcja społeczna, sito społeczne, mobilność społeczna, społeczne funkcje edukacji, kształcenie na odległość

Abstrakt


W okresie pandemii koronawirusa poprzez wprowadzenie kształcenia zdalnego osłabiona została funkcja selekcyjna szkolnictwa wyższego. Zostało to zobrazowane poprzez odwołanie się do teorii mobilności społecznej Pitrima Sorokina. Teoria ta zakłada, że ​​szkoła (instytucja edukacyjna) jest społeczną windą, dzięki której następuje ruch w górę. Szkoła pełni funkcje selekcyjne (testowanie, selekcja). Dzięki tym procesom następuje selekcja najlepszych, którzy mają największe osiągniecia, są najbardziej utalentowani i mają największe szanse na sukces. Kształcenie na odległość we współczesnej ukraińskiej szkole sprawia, że ​​otwory w selekcyjnym „sicie” są zbyt duże. Po pierwsze, mogą przez nie przejść nie tylko najlepsi i najzdolniejsi. Po drugie, taki system edukacji może prowadzić do niewłaściwego przyswajania wiedzy przez uczniów.

Downloads

Download data is not yet available.

Opublikowane

2021-05-19

Jak cytować

Pidkurkova, I. (2021). Problem selekcji społecznych w szkolnictwie wyższym w warunkach kształcenia na odległość (W odniesieniu do teorii ruchliwości społecznej Pitrima Sorokina). Youth in Central and Eastern Europe, 7(11), 22–29. https://doi.org/10.24917/ycee.2020.11.22-29